Back

Folder: 701/12/2

ArchiveInstytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce
FondsAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Watykanie
FolderWycinki prasowe dotyczące Watykanu
Folder description1939 1955; akta luźne; dokumentacja aktowa; druk; en_US
prevoius list of documents next

Item: pages from 24 to 24

Item description

Title Vatican denies softened stand 
Alternative title Watykan zaprzecza, że złagodził stanowisko 
AuthorThe New York Sun 
Type Artykuł 
Description Artykuł "The New York Sun" dotyczący dekretu papieskiego, nakładającego ekskomunikę na katolików popierających komunizm. 
Abstract Podanie w artykule "The New York Sun" interpretacji "Osservatore Romano", na temat dekretu Kościoła katolickiego przeciwko komunizmowi. "Osservatore Romano" zanegował stwierdzenie komunistycznych przywódców, że można być komunistą i katolikiem jednocześnie. Stwierdzenie przez watykańską gazetę, że katolicy, którzy popierają komunizm, robią to, bo zostali wprowadzeni w błąd. Nie będzie na nich nałożona ekskomunika, ale może zostać im odmówiony dostęp do sakramentów. Podkreślenie, że celem "Osservatore Romano" było zaznaczenie różnicy między nieświadomymi katolikami, a tymi którzy popierają antychrześcijańską ideologię komunizmu. Odpowiedź prasy komunistycznej na interpretację dekretu "Osservatore Romano", zamieściły m. in. "Il Paese" i "L'Unità". Stwierdzenie przez "Il Pease", iż papież prowadzi ideologiczną wojnę przeciwko komunizmowi. Gazeta zamieściła oskarżenie, że dekret powstał na politycznych podstawach i miał polityczny cel. Informowanie przez "The New York Sun" o działaniach władz komunistycznych w Polsce, zapobiegających wprowadzeniu papieskiego dekretu przeciwko komunizmowi. Rząd zabronił m. in. księżom katolickim, nakładania ekskomuniki na polskich katolików należących do partii komunistycznej. Informowanie również, że rząd polski wyraził gotowość na propozycję uregulowania stosunków z Kościołem katolickim w Polsce. 
Persons Pius XII; Togliatti, Palmiro;  
Places Polska; Stany Zjednoczone Ameryki; Warszawa; Watykan;  
Dates 1949-07-27 
Languages en_US 
Date of the item 1949-07-27 
SubjectOsservatore Romano, papież, papiestwo, deklaracja przeciwko komunizmowi, Il Paese, Kościół katolicki w Polsce, władza komunistyczna, Stolica Apostolska, komunizm, ekskomunika, L\'Unità

Scans of documents

24
701-012-002-024.pdf

Click to enlarge