Back

Folder: 701/12/4

ArchiveInstytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce
FondsAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Watykanie
FolderKomunikaty: "Serwis Informacyjny Ambasady RP przy Watykanie" i "Informazioni Della Polonia"
Folder description1957 1957; akta luźne; dokumentacja aktowa; maszynopis; pl
prevoius list of documents next

Item: pages from 45 to 46

Item description

Title Serwis Informacyjny Ambasady RP przy Watykanie nr 25. Modlitwa papieża za prześladowanych; Katolicy-Piasecki-Gomułka (ciąg dalszy); "Akademia Bielańska" 
AuthorAmbasada RP przy Watykanie 
Type Inne 
Description Komunikaty "Serwisu Informacyjnego Ambasady RP przy Watykanie". 
Abstract Komunikat o ułożeniu przez papieża modlitwy , za narody prześladowane przez komunistów. Podkreślenie w niej solidarności z prześladowanymi i zawarcie prośby o nawrócenie prześladowców. Przedrukowanie w "Osservatore Romano" rękopisu tej modlitwy, wraz z naniesionymi przez papieża poprawkami. Komunikat dotyczący sprawy orędzia prymasa Wyszyńskiego przeciwko stowarzyszeniu "Pax", m. in. poinformowanie o nawiązującym do niego sprawozdaniu w "Osservatore Romano". Informowanie o warszawskiej procesji Bożego Ciała, w której uczestniczyli księża-profesorowie Akademii Teologii Katolickiej, powstałej w miejsce zamkniętego Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Profesorom rozkazano zdjęcie tóg profesorskich, a spowodowane było to faktem nieuznania przez polskie władze kościelne tej uczelni. 
Persons Alessandrini, Federico; Gomułka, Władysław; Pius XII; Sierow, Iwan;  
Places Albania; Bielany; Bułgaria; Jugosławia; Moskwa; Polska; Rzym; Warszawa; Węgry;  
Dates 1957-07-22 
Languages pl 
Date of the item 1957-07-22 
Subjectpapież, papiestwo, reżim komunistyczny, prześladowanie Kościoła katolickiego, Osservatore Romano, prymas Polski, Pax, Kościół katolicki w Polsce, Tygodnik Powszechny, Akademia Teologii Katolickiej, Akademia Bielańska, Wydział Teologii Katolickiej, Uniwersytet Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski

Scans of documents

45
46
701-012-004-045.pdf

Click to enlarge